Kiedy i jak usuwać brodawki?

Zmiany skórne, które popularnie nazywamy brodawkami lub kurzajkami, pojawiają się u pacjentów w różnym wieku. Nie mają jednej tylko przyczyny, różnią się przy tym między sobą także z uwagi na stopień zagrożenia, jakim są dla naszego organizmu. Co jeszcze warto wiedzieć na ich temat?

Kiedy i jak usuwać brodawki?

Czy mamy powody do niepokoju?

Jak już wspomniano, nie ma jednej tylko przyczyny pojawienia się brodawek. Najmniej niebezpieczne są brodawki łojowe – doświadczenie typowe chyba dla każdej osoby w średnim i starszym wieku. Przybierają one postać okrągłych narośli, można przy tym usunąć je w każdej chwili nie obawiając się komplikacji. Nie są groźne dla zdrowia i stanowią przede wszystkim problem estetyczny. Niestety, znacznie częściej mamy do czynienia z brodawkami wywołanymi przez wirus HPV, a więc z kurzajkami. Te należy usuwać możliwie jak najszybciej, można bowiem nieświadomie roznosić je po tych partiach skóry, które nie zostały jeszcze zainfekowane. Co gorsza, samo usuwanie nie może odbywać się w przypadkowy sposób. Nie pomaga ani ich rozdrapywanie, ani wiele innych nieprofesjonalnych działań, o których czasem możemy przeczytać na forach internetowych. W sklepach dostępne są również specjalne preparaty na brodawki. Bywa i tak, że nawet pomimo usunięcia brodawki, nie uda się nam pozbyć blizny, jaka zostanie w miejscu jej wystąpienia.

W poszukiwaniu skutecznej metody

Do walki z brodawkami przystąpiła zarówno farmakologia, jak i ośrodki zajmujące się laseroterapią. Dziś jednak za najskuteczniejsze uznaje się wymrażanie brodawek. Zabieg ten można wykonać zarówno w gabinecie kosmetycznym, jak i w domu (pomocny okazuje się w tym kontekście preparat do brodawek i kurzajek Help4Skin), jeśli zaś przeprowadzimy go prawidłowo, nie powinniśmy obawiać się jakichkolwiek negatywnych konsekwencji. Po zabiegu w miejscu kurzajki pojawia się pęcherz zmieniający się w strup, a następnie odpadający. Nie zaleca się przyspieszania tego procesu. Nasza cierpliwość zostanie nagrodzona brakiem szpecącej blizny, która bywa skutkiem ubocznym wielu innych metod, w tym choćby wypalania kurzajek z wykorzystaniem lasera.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zdrowie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *